dětský národopisný soubor DUNAJEK Dolní Dunajovice

Omlouvám vzhled stránek, sú ještě "čerstvě" nové, tak sa to vylepší, slibuju. Marc. Dětský národopisný soubor DUNAJEK zve všechny malé příznivce folklóru do svých řad (předchozí praxe není nutná - naučit se dá všechno). Užijeme si spoustu taneční zábavy, poznáte bezva kamarády a podíváte se s námi někam do světa. Sraz máme každé pondělí a čtvrtek vždy v 15:30 před tělocvičnú ZŠ Dolní Dunajovice. S sebou budete potřebovat přezůvky, pitíčko a spoustu energie. Pro více informací volejte tel. číslo 723 015 431 /Marcela Kurucová/ nebo 728 899 733 /Katka Ostřížková/ nebo na pište na e-mail marcela.benova@centrum.cz

FOTOGALERIE

další fota na www.dunajek.rajce.net

foto HODEČKY 2009 5.dětské krojované

DSC_4970.jpg

foto zde: www.dunajek.rajce.net

5.dětské krojované hodečky v Dolních Dunajovicích, 16.8.2009

 

Prázdninové horké letní dny patřili o víkendu dětem z dětského národopisného souboru Dunajek. Ti si na tento víkend připravili již 5. dětské krojované hodečky.

V parném sobotním odpoledni jsme jako soubor postavili před domem hlavní stárečky – letos jí byla Kristýna Ostřížková, štíhlou a vysokou nazdobenou majku, zazpívali jsme si a podvečer jsme protančili s dětmi s hostujícího souboru Malá Lipta (Liptál). Plni elánu jsme horké nedělní dopoledne s pomocí našich rodičů stavěli máju uprostřed tanečního parketu a chystali vše na odpolední krojovou parádu.

Krojovaný průvod se začal plnit dětmi nejen z pozvaných folklorních souborů. S doprovodem dechové hudby Skoroňáci dopochodovali všichni krojovaní včetně domácího dětského národopisného souboru DUNAJEK před dům hlavní stárečky. Hlavní stárek Dominik Schnelly si sólovým zpěvem a verbuňkem vyvolal hlavní stárečku a následně si  tento hlavní pár zatancoval před očima všech, kteří se došli před dům podívat. Do tance se při druhé písničce dali všichni krojovaní. Pohoštěni krojovaní opět průvodem odchází na taneční parket, kde je potleskem vítá plné hlediště příznivců a milovníků nejen dětského folkloru.

První a druhý krojovaný pár z DNS Dunajek přivítali na parketu všechny zúčastněné soubory, které se ukázaly samostatným pochodem na parket. Slavnostní žádostí o hodečkové právo Dunajek oslovil starostu obce, kterému jsme předvedli společný verbuňk. Z úst všech krojovaných zazněla společná píseň-vrtěná „Páslo dívča páva“ a za doprovodu Skoroňáků se také roztančili.

 Letošní třešničkou byl dětský folklorní soubor z dalekého Liptálu,  „Malá Lipta“. Jejich kroje a písně se výrazně lišily od místních. Třpytem krojů zářil drnholecký soubor Jarabáček, verbuňkem roztleskal publikum „Troskáček“ z Troskotovic a  také zpěvným tanečním pásmem"Pomněnka“ z Tvrdonic . Dunajovská malá chasa se ukázala s typickými hodovými zvyky a to verbuňkem a hošijemi, které pěkně zapasovali do hodečků. Celé odpoledne si nejen krojovaní prožili s nadšením, tanečky, zpěvem, typickými hodovými zvyky, jako vrtěnými, verbuňky, ale také medvídkovým sólem  a se spoustou zážitků a příjemných dojmů.

Fota z Vinobraní tady:
http://picasaweb.google.cz/luboshron70/VinobranVDolnChDunajovicCh21Z2008
všechny fotečky z Kocourkova tady:
http://picasaweb.google.com/DunajekDunajovice
1  
2  
 
DNS Dunajek, Dolní Dunajovice