dětský národopisný soubor DUNAJEK Dolní Dunajovice

Omlouvám vzhled stránek, sú ještě "čerstvě" nové, tak sa to vylepší, slibuju. Marc. Dětský národopisný soubor DUNAJEK zve všechny malé příznivce folklóru do svých řad (předchozí praxe není nutná - naučit se dá všechno). Užijeme si spoustu taneční zábavy, poznáte bezva kamarády a podíváte se s námi někam do světa. Sraz máme každé pondělí a čtvrtek vždy v 15:30 před tělocvičnú ZŠ Dolní Dunajovice. S sebou budete potřebovat přezůvky, pitíčko a spoustu energie. Pro více informací volejte tel. číslo 723 015 431 /Marcela Kurucová/ nebo 728 899 733 /Katka Ostřížková/ nebo na pište na e-mail marcela.benova@centrum.cz

FAŠANKu, fašanku, už je ťa na mále...

článek do Naše Obec březen 2008

Dětský národopisný soubor DUNAJEK obnovil v obci fašankovou obchůzku s večerním pochováváním basy. Sněhová chumelenice v dopoledních hodinách v den konání fašankové obchůzky v obci nenaznačovala, že se ve 14 hodin bude za mrazivého, ale slunného dne odehrávat bujaré fašankové veselí. Děti ze souboru a další příznivci v maskách roztančili za hudby  tahacích harmonik, vozembouchů a nespočet vyrobených hudebních nástrojů náves.

Nechyběli tradiční masky jako medvěd, vojáci, babka, dědek, slaměný mužík a jiné. Bylo vidět, že se děti opravdu snažili a vyrobili si tak krásné masky.

Výborné koblížky, boží milosti, či langoše, kterými vítali dunajovští maškary nechyběli téměř v žádném domě a všem za ně ještě jednou děkujeme.

Typický mužský tanec "pod šable" si nenechali ujít i někteří chlapi a s chlapci z Dunajku se radostně proskakovali za hlasitého zpěvu. Po vybílení ledniček a špajzů se v podvečer fašankové veselí přesunulo do místního kinosálu, kde hašteření pokračovalo s ochutnávkou všech masopustních dobrot.

Ve 22 hodin procházel smuteční průvod  s pochováváním basy. Nejen návštěvníci se od srdce zasmáli nad litániemi dunajovského dění z úst faráře a jeho ministrantů. Věříme, že se tato obnovená tradice udrží.

Děkujeme všem, kteří se k nám s obrovskou chutí přidali. Příští rok uvítáme i další masky a příznivce, kteří mají smysl pro konání této akce.

     A protože jsme jednu sezonu ukončili už se moc těšíme na novou, ve které nás čeká opět spousta vystoupení, soutěží, festivalů, hodů, hodečků a přehlídek  -  jen ty, o kterých již nyní víme - v červnu Tvrdonice „Podluží v písni a tanci“ a Klobouky u Brna „Dětské folklorní slavnosti“, kde budeme reprezentovat folklor za mikroregion Podluží, v červenci Pohořelice, v srpnu soustředění v Ivančicích a již IV. dětské krojované hodečky v Dolních Dunajovicích.

Vrcholem letošní sezony budou zářijové: Folklorní festival Slezské dny v Dolní Lomné, Mariánské Lázně - folklorní festival „Mariánský Podzim“ a na již 12. mezinárodní dětský krojový festival Břeclav 2008.

     Za těmito akcemi a spoustou dalšího na nás číhá plno práce. To ovšem zvládáme s pomocí plné náruče trpělivosti a obětavosti našich rodičů.

Pokud máte dobrý nápad na sponzora našim dětem- krojové vybavení nejen pro Malučký Dunajek, prosíme o předání informace.  Děkujeme

Věříme, že naši obec a folklor budeme prezentovat, jak nejlépe umíme. Marc.

 

                                                        DNS Dunajek a Malučký Dunajek

Žádné komentáře
 
DNS Dunajek, Dolní Dunajovice