dětský národopisný soubor DUNAJEK Dolní Dunajovice

Omlouvám vzhled stránek, sú ještě "čerstvě" nové, tak sa to vylepší, slibuju. Marc. Dětský národopisný soubor DUNAJEK zve všechny malé příznivce folklóru do svých řad (předchozí praxe není nutná - naučit se dá všechno). Užijeme si spoustu taneční zábavy, poznáte bezva kamarády a podíváte se s námi někam do světa. Sraz máme každé pondělí a čtvrtek vždy v 15:30 před tělocvičnú ZŠ Dolní Dunajovice. S sebou budete potřebovat přezůvky, pitíčko a spoustu energie. Pro více informací volejte tel. číslo 723 015 431 /Marcela Kurucová/ nebo 728 899 733 /Katka Ostřížková/ nebo na pište na e-mail marcela.benova@centrum.cz

DĚTSKÉ KROJOVANÉ HODEČKY

Hodečky 2008 aneb co a jak proběhlo-ve zkratce

Sobotní přeprchání a náhlé ochlazení nezvěstovalo, že by následující den, v neděli, mělo být krásné počasí. I přes to jsme jako soubor postavili před domem hlavní stárečky – letos jí byla Soňa Pavlíková, štíhlou a vysokou nazdobenou majku, zazpívali jsme si a připravovali se na neděli. Slunečné nedělní ráno nás všechny překvapilo a plni elánu jsme dopoledne s pomocí našich rodičů stavěli máju uprostřed tanečního parketu a chystali vše na odpolední krojovou parádu.

Krojovaný průvod se začal plnit dětmi nejen z pozvaných folklorních souborů. S doprovodem dechové hudby Bílovčanka dopochodovali všichni krojovaní včetně domácího dětského národopisného souboru DUNAJEK před dům hlavní stárečky. Hlavní stárek Štěpán Stávek si zpěvem a verbuňkem vyvolal hlavní stárečku a následně tancoval tento hlavní pár sólo. Do tance se při druhé písničce dali všichni krojovaní. Pohoštěni krojovaní opět průvodem odchází na taneční parket, kde je potleskem vítá plné hlediště příznivců a milovníků nejen dětského folkloru. Slavnostně zahájila a celé hodečky doprovázela slovem paní Zdenka Šturzová.

První a druhý krojovaný pár z DNS Dunajek přivítali na parketu všechny zůčastněné soubory, které se ukázaly samostatným pochodem na parket. Slavnostní žádostí o hodečkové právo Dunajek oslovil starostu obce, kterému jsme předvedli společný verbuňk. Z úst všech krojovaných zazněla společná píseň-vrtěná „Vrť sa dívča, vrť sa“ a za doprovodu Bílovčanky se také roztančili.

 Letošní třešničkou byl dětský folklorní soubor z daleké Orlové a to Olšinka a Olšina. Jejich kroje a písně se výrazně lišily od místních. Pozvání přijal drnholecký soubor Jarabáček, který patřil k nejmenším účastníkům a tím si získal oblibu u většiny návštěvníků hodečků. Pomněnka z Tvrdonic se ukázala s typickými hodovými zvyky a to vrtěnými a hošijemi, které pěkně zapasovali do hodečků. Celé odpoledne si nejen krojovaní prožili s nadšením, tanečky, zpěvem, typickými hodovými zvyky, jako vrtěnými, verbuňky, ale také sólečkama  a se spoustou zážitků a příjemných dojmů.

Žádné komentáře
 
DNS Dunajek, Dolní Dunajovice