dětský národopisný soubor DUNAJEK Dolní Dunajovice

Omlouvám vzhled stránek, sú ještě "čerstvě" nové, tak sa to vylepší, slibuju. Marc. Dětský národopisný soubor DUNAJEK zve všechny malé příznivce folklóru do svých řad (předchozí praxe není nutná - naučit se dá všechno). Užijeme si spoustu taneční zábavy, poznáte bezva kamarády a podíváte se s námi někam do světa. Sraz máme každé pondělí a čtvrtek vždy v 15:30 před tělocvičnú ZŠ Dolní Dunajovice. S sebou budete potřebovat přezůvky, pitíčko a spoustu energie. Pro více informací volejte tel. číslo 723 015 431 /Marcela Kurucová/ nebo 728 899 733 /Katka Ostřížková/ nebo na pište na e-mail marcela.benova@centrum.cz

AKTUALITY - info pro rodiče aj.

foto a článek HODEČKY 2010

fota z hodečků zde: http://picasaweb.google.cz/luboshron70

a www.dunajek.rajce.net

JAK PROBÍHALY 6. dětské krojované hodečky

Prázdninové letní dny patřily o víkendu dětem z dětského národopisného souboru Dunajek. Ti si na tento víkend připravili již 6. dětské krojované hodečky.

Letos si pod patronátna 4 dny  soubor pozval soubor Srdéčko z chorvatského Bjelovaru. Program měli chorvaté opravdu pestrý. Nejen že poznali historii Dolních Dunajovic, ale vedení Dunajku  jim zorganizovala výlety do Lednicko-valtické rezervace s návštěvou zámků, společné vystoupení před lázeňským lednickým hotelem, účast na Valtických krojovaných hodech a v neposlední řadě také účast na 6. dětských krojových hodečkách v Dolních Dunajovicích.

V parném sobotním odpoledni jsme jako soubor postavili před domem hlavní stárečky – letos jí byla Adéla Pekárková, štíhlou a vysokou nazdobenou majku, zazpívali jsme si a podvečer jsme protančili s dětmi z chorvatského Srdéčka. Plni elánu jsme horké nedělní dopoledne s pomocí našich rodičů stavěli máju uprostřed tanečního parketu a chystali vše na odpolední krojovou parádu.

Krojovaný průvod se začal plnit dětmi nejen z pozvaných folklorních souborů. S doprovodem dechové hudby Hornobojani dopochodovali všichni krojovaní včetně domácího dětského národopisného souboru DUNAJEK před dům hlavní stárečky. Hlavní stárek Dominik Schnelly si sólovým zpěvem a verbuňkem vyvolal hlavní stárečku a následně si  tento hlavní pár zatancoval před očima všech, kteří se došli před dům podívat. Do tance se při druhé písničce dali všichni krojovaní. Pohoštěni krojovaní opět průvodem odchází na taneční parket, kde je potleskem vítá plné hlediště příznivců a milovníků nejen dětského folkloru.

První a druhý krojovaný pár z DNS Dunajek přivítali na parketu všechny zúčastněné soubory, které se ukázaly samostatným pochodem na parket. Slavnostní žádostí o hodečkové právo Dunajek oslovil starostu obce, kterému jsme předvedli společný verbuňk. Z úst všech krojovaných zazněla společná píseň-vrtěná „Vrť sa dívča, vrť sa“ a za doprovodu Hornobojanů se také roztančili.

 Letošní třešničkou byl dětský folklorní soubor z dalekého chorvatského Bjelovaru a to „Malé Srdéčko a Srdéčko“, jenž  zpracovávají český folklor. Jejich kroje a písně jsou české, takže se nikterak výrazně nelišily. Místní obdivovali jejich českou řeč i ocenili zpracování českých tradičních písní. Třpytem krojů zářil drnholecký soubor Jarabáček, verbuňkem roztleskal publikum „Troskáček“ z Troskotovic a řemeslnými tancemi všechny nadchl soubor Drahánek z Blanska. Dunajovská malá chasa se ukázala s typickými hodovými zvyky a to verbuňkem a hošijemi, které pěkně zapasovali do hodečků. Celé odpoledne si nejen krojovaní prožili s nadšením, tanečky, zpěvem, typickými hodovými zvyky, jako vrtěnými, verbuňky, ale také kvítečkovo-medvídkovým sólem  a se spoustou zážitků a příjemných dojmů.

Z chorvatských členů souboru Srdéčko se za těch pár dní stali rázem naši přátelé a kamarádi a se slzičkami jsme se s nimi v nedělu večer rozloučili a věříme, že se za půl roku opět uvidíme, neboť jsme obdrželi pozvánku na účinkování na Dny české kultury do Chorvatského Bjelovaru.

 

Za DNS Dunajek Marcela Kurucová

 

Žádné komentáře
 
DNS Dunajek, Dolní Dunajovice